Будь ласка, використовуйте цей ідентифікатор, щоб цитувати або посилатися на цей матеріал: http://hdl.handle.net/123456789/703
Назва: Проблема характеру в контексті духовної парадигми психології
Інші назви: Problem of a character in the context of the spiritual paradigm of psychology
Автори: Савчин, Мирослав Васильович
Ключові слова: тип характеру
гармонійність
моральність
духовність
Дата публікації: 2017
Бібліографічний опис: Савчин М. В. Проблема характеру в контексті духовної парадигми психології / М. В. Савчин // Психологія особистості. - 2017. - Т. 8. - № 1. - С. 36-43.
Короткий огляд (реферат): Аналізується сучасний етап дослідження проблеми характеру, причини зникнення інтересу до неї. Спираючись на методологічний, теоретичний і прикладний ресурси духовної парадигми психології констатується, що головними властивостями характеру є духовна і моральна спрямованості та гармонійність характеру.Стверджується, що для духовно спрямованого характеру властива виразна орієнтація на Я-духовне та вищі духовні цінності (віра, любов, добро, свобода і відповідальність). Моральна спрямованість характеру проявляється у безумовному прийнятті особистістю цінності іншого, моральному ставленні до себе, справи, матеріальних благ. Аморальність характеру зумовлена нездатністю особистості до диференціації добра і зла, несформованістюморального самоконтролю. Гармонійність характеру полягає в його цілісності, моральній силі, узгодженості і помірності прояву рис характеру. Дисгармонійність характеру визначається поєднанням корисливості, еоцен-тризму, екстернальності, тривожності, емоційної лабільності, слабкої волі. Дисгармонія проявляється вакцентуації, невротичності і психопатичності характеру. Найвищим рівнем дисгармонії є його психопатологія. На основі виділених властивостей характеру, які водночас слугували критеріями, виділено типи характеру. Духовно і морально спрямованому гармонійному і цілісному типові притаманна цілісна структура узгоджених конструктивних рис. Особистості з духовно і морально спрямованим дисгармонійним характером властиве неадекватне трактування та реалізація в житті духовних цінностей (декларативність, невротичність). Соціально-психологічному, морально індферентному типові характеру притаманна зайва акцентуація на адаптації до оточення поза духовно-моральним розвитком. Дисгармонійний тип характеризується соціально-психологічною неврівноваженістю, несформованістю моральності та духовного начал. Психопатичний тип відзначається поєднанням вираженого егоцентризму, безвідповідальності, агресивності з антисоціальною діловою спрямованістю. Констатується, що у досліджуваній вибірці найчастіше зустрічається дисгармонійний тип, а найрідше – психопатичний.
URI (Уніфікований ідентифікатор ресурсу): http://hdl.handle.net/123456789/703
Розташовується у зібраннях:Т. 8, № 1

Файли цього матеріалу:
Файл Опис РозмірФормат 
2865-8399-1-SM.pdf489.3 kBAdobe PDFПереглянути/Відкрити


Усі матеріали в архіві електронних ресурсів захищені авторським правом, всі права збережені.