Please use this identifier to cite or link to this item: http://hdl.handle.net/123456789/20901
Title: Ретродосвід благодійної та меценатської підтримки становлення закладів вищої освіти України
Other Titles: Retro Experience of Charity and Patronage Support for the Establishment of Higher Education Institutions in Ukraine
Authors: Кірдан, Олена Леонідівна
Keywords: благодійна діяльність
меценатська діяльність
ретроспективний аналіз
конструктивний ретродосвід
Issue Date: 2023
Publisher: Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника
Citation: Кірдан О. Л. Ретродосвід благодійної та меценатської підтримки становлення закладів вищої освіти України / О. Л. Кірдан // Гірська школа Українських Карпат. - Івано-Франківськ. - 2023. - № 29. - С. 51-54.
Abstract: Актуалізація дослідження проблеми благодійної та меценатської підтримки становлення закладів вищої освіти України зумовлена тим, що конструктивний ретродосвід має перспективи використання для повоєнного відновлення та розвитку сучасних закладів вищої освіти України. Мета дослідження – проаналізувати досвід благодійної та меценатської підтримки становлення закладів вищої освіти України на початку ХІХ століття. Методи дослідження. Досягнення мети статті уможливило використання методів аналізу, синтезу, порівняння, конкретизації, узагальнення. У статті конкретизовано основні підходи до потрактування понять «благодійність», «благодійна діяльність», «меценатство», «меценатська діяльність». На основі аналізу дисертаційних робіт, наукових публікацій констатовано, що становлення закладів вищої освіти України на початку ХІХ століття відбувалося за значної благодійної та меценатської підтримки широких верств населення: дворян, ремісників, колишніх козаків, селян. Вона виявлялася в наданні коштів на відкриття закладів вищої освіти, переданні матеріальних цінностей та земельних наділів тощо, що істотно доповнювало бюджетне фінансування. Вказано на цінність досвіду благодійної та меценатської підтримки становлення та розвитку системи вищої освіти в Україні в першій половині ХІХ століття, оскільки меценати були ініціаторами та спонсорами відкриття більшості університетів, Вищих жіночих курсів, ліцеїв та училищ (гімназій) вищих наук, а меценатська підтримка відкриття та розвитку університетів та закладів вищої професійної освіти в Україні у ХІХ столітті стала поширеним явищем.
URI: http://hdl.handle.net/123456789/20901
Appears in Collections:№ 29

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
29_girska-shkola-51-54.pdf199.81 kBAdobe PDFView/Open


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.