Будь ласка, використовуйте цей ідентифікатор, щоб цитувати або посилатися на цей матеріал: http://hdl.handle.net/123456789/17244
Назва: Використання штучного інтелекту в маркетингу: перспективи, переваги та недоліки
Інші назви: Use of artificial intelligence in marketing: perspectives, advantages and disadvantages
Автори: Білик, Ірина Іванівна
Лаврик, Катерина
Ключові слова: штучний інтелект
розумні технології
маркетинг
персоналізація комунікації
автоматизація маркетингу
Дата публікації: 2023
Видавництво: Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника
Бібліографічний опис: Білик І. ., Лаврик К. Р. Використання штучного інтелекту в маркетингу: перспективи, переваги та недоліки // Актуальні проблеми розвитку економіки регіону. – 2023. – Т.1. – № 19. – C. 109–115.
Короткий огляд (реферат): У статті розглянуто вплив штучного інтелекту на розвиток маркетингу, а саме зміни, які він приносить, та як допомагає підвищити ефективність маркетингових процесів. Описано переваги використання штучного інтелекту для покращення маркетингових стратегій. Серед яких, найбільш важливою перевагою є те, що розумні технології дозволяють швидко аналізувати великі об'єми даних та забезпечувати точні результати. Аналізуються останні дослідження та публікації в даній темі, щоб дати читачам ясніше уявлення про перспективи розвитку маркетингу з використанням штучного інтелекту. У підсумку виявлено, що використання і потенціал штучного інтелекту може значно полегшити та покращити роботу маркетологів в таких напрямах, як: автоматизація маркетингових процесів, персоналізація комунікації з клієнтами, оптимізація рекламних кампаній, прогнозування попиту та результатів маркетингових заходів, детальний аналіз цільової аудиторії, її потреб та попереднього досвіду, розподіл бюджету між різними каналами, створення контенту тощо. Велика увага зосереджена саме на персоналізованому маркетингу, який сьогодні є дуже важливим для сучасних вибагливих споживачів. Штучний інтелект стає надзвичайно важливим для досягнення успіху та дозволяє компаніям застосовувати індивідуальний підхід до клієнтів та взаємодіяти з ними на основі аналізу їхньої поведінки. Крім цього, в статті розглянуто потенційні виклики та ризики використання штучного інтелекту. Вказано на можливість помилок у роботі алгоритмів розумних технологій та недостатньо етичні аспекти використання даних, які пов’язані з конфіденційністю та приватністю споживачів. Важливо розуміти ці виклики та розробляти відповідні стратегії для їхнього врегулювання та мінімізації негативного впливу. В цілому, застосування розумних технологій дозволяє маркетологам зосередитись на стратегічних завданнях та досягати кращих результатів з меншими зусиллями та витратами. А впровадження штучного інтелекту в маркетингові стратегії є невід'ємною умовою для підприємств, що прагнуть зберігати свою конкурентоспроможність.
URI (Уніфікований ідентифікатор ресурсу): http://hdl.handle.net/123456789/17244
Розташовується у зібраннях:Т. 1, № 19

Файли цього матеріалу:
Файл Опис РозмірФормат 
6878-Текст статті-20278-1-10-20230628.pdf250.7 kBAdobe PDFПереглянути/Відкрити


Усі матеріали в архіві електронних ресурсів захищені авторським правом, всі права збережені.