Please use this identifier to cite or link to this item: http://hdl.handle.net/123456789/13604
Title: Інституційні принципи узгодження інтересів в еколого-правовому конфлікті
Authors: Яремак, Зоряна Василівна
Keywords: компроміс, конфлікт інтересів, баланс інтересів, принцип пріоритетності публіч-ного інтересу, принцип пріоритетності прав людини, право на безпечне для життя та здоров’я довкіл-ля.
compromise, conflict of interests, balance of interests, principle of priority of public interest, principle of priority of human rights, right to safe for life and health environment.
Issue Date: 2022
Publisher: Державний вищий навчальний заклад «Ужгородський національний університет»
Citation: Яремак З. В. Інституційні принципи узгодження інтересів в еколого-правовому конфлікті. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія «Право». 2022. Вип. 71. С. 203–209. DOI: https://doi.org/10.24144/2307-3322.2022.71.34
Series/Report no.: 71;
Abstract: У статті проведено теоретико-правовий аналіз інституційних принципів екологічного права, які є основою юридичного механізму врегулювання еколого-правового конфлікту. Здійснено дослідження доктринальних підходів узгодження інтересів. В контексті цього проаналізовано концепцію балансу інтересів, що базується на «ієрархії» інтересів, пріоритетним в системі якої є публічний інтерес, та концепцію пріоритетності прав людини. Екстраполюючи ці концепції у площину екологічного права, проаналізовано можливість їх застосування з метою узгодження інтересів та досягнення консенсусу в еколого-правовому конфлікті. Обґрунтовано, що інституційний механізм збалансування інтересів у екологічних відносинах базується на принципі сталого розвитку, в основу якого закладено концепцію узгодження екологічних, економічних та соціальних інтересів суспільства та принципі пріоритетності екологічних інтересів. Проведений системний аналіз екологічного законодавства та еколого-правової доктрини дав змогу виявити та дослідити дію принципу пріоритетності публічного інтересу, а саме публічного екологічного інтересу, у збалансуванні інтересів, які реалізують суб’єкти в еколого-правових відносинах. Разом з тим, досліджено, що сучасна антропоцентрична концепція екологічного права, його гуманістична спрямованість передбачає законодавче закріплення і принципу пріоритетності прав людини – права на безпечне для життя та здоров’я довкілля як невід’ємного абсолютного права особи. Доведено, що незважаючи на законодавче закріплення як принципу пріоритетності публічного екологічного інтересу, так і принципу пріоритетності права на безпечне для життя і здоров’я довкілля, колізійність правового регулювання відсутня. Це пояснюється тим, що в основі права на безпечне для життя і здоров’я довкілля лежить приватний екологічний інтерес в забезпеченні належного стану навколишнього природного середовища, що у підсумку збігатися з публічним екологічним інтересом. Зроблено висновок, що інституційні принципи узгодження інтересів визначають загальну спрямованість державної політики та слугують лише передумовою досягнення балансу інтересів та пошуку компромісу в еколого-правових конфліктах.
URI: http://hdl.handle.net/123456789/13604
ISSN: 2307-3322 (Print); 2664-6153 (Online).
Appears in Collections:Статті та тези (ННЮІ)

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
Яремак_стаття_2022_Наук. вісник_203-209.pdf883.45 kBAdobe PDFView/Open


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.